Zasady aplikacji ProBio Emów

1. Temperatura.
Wysokość temperatury sprzyjającej rozwojowi pożytecznej mikroflory trzeba identyfikować z biologicznym rytmem rozwoju roślin.
Zawsze musimy mieć na uwadze, że zdolność przetrwania mikroorganizmów jest nieporównywalna do organizmów wyższych i stąd będzie wiele zaskakujących zastosowań.
Rośliny do rozpoczęcia wegetacji potrzebują kilku dni z temperaturami powyżej 5℃. Z kolei tradycja upraw gleby podpowiada, że siewy i obsadzanie pól należy czynić, kiedy temperatura gleby wynosi min. 8℃. Ta temperatura odzwierciedla aktywność biologiczną gleby, czyli również życie mikroorganizmów.
Jeżeli więc chcemy wskazać optymalny zakres temperatury to będzie się zawierał: od 8℃ do 40℃.
Pamiętajmy jednak, że po zimie obserwujemy rozwój pleśni, pomimo, że temperatury nie wskazują na możliwy ich rozwój. I w takich sytuacjach trzeba zastosować pożyteczne mikroorganizmy, które pomimo zmniejszonej aktywności z racji na zbyt niską temperaturę, będą blokowały rozwój grzybów pleśniowych, dla których dane warunki też nie są komfortowe.

Szczególną sytuację stwarza przymrozek.

Coraz częściej aplikuje się ProBio Emy™ przed, albo natychmiast po ustąpieniu przymrozku. Lepsza jest wersja pierwsza.
Wg badań Prof. Zenona Schneidera z Poznania kompozycja ProBio Emów™ wytwarza cukier trehalozę, która dla rośliny daje efekt antymrozowy. Zagadnienie to wymaga dalszego rozpoznania, ale pierwsze aplikacje wskazują na wyjątkowo dobre wyniki.
Szczepienie mikroorganizmami jest szczególnie zasadne w momencie, kiedy mamy materię organiczną do wymieszania z glebą. Dlatego np.: po uprawie kukurydzy nasiennej praktykuje się oprysk mikroorganizmami nawet w grudniu po zbiorze kukurydzy, kiedy warunki glebowe pozwalają na uprawkę, ale temperatury gleby są bliskie zeru lub permanentnie nocami poniżej 0℃. Tak wykonany zabieg nie jest z racji na temperatury najlepszy, ale z kolei zasadny z racji na opryskanie resztek roślin, co wiosną po rozpoczęciu wegetacji będzie sprzyjało właściwemu rozkładowi materii organicznej i zablokuje ewentualne jej zagniwanie.
Należy również zwrócić uwagę na temperaturę przechowywania preparatów i winna ona wynosić:  od 10℃ – 20℃.


2. Sytuacje stresogenne.
Uszkodzenia roślin spowodowane ekstremalnymi zdarzeniami jak grad, przymrozek, susza, ulewne deszcze, uszkodzenia mechaniczne zostaną szybciej zregenerowane po oprysku mikroorganizmami. Nie rozwiną się pleśnie, ulegają zabliźnieniu pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne.
W krytycznych sytuacjach zamarcia znacznych partii rośliny następuje szybkie wydanie odrośli z pąków śpiących, lub przybyszowych i w ten sposób roślina regeneruje się.


3. Wilgotność - woda.
Niezmiernie ważnym parametrem wpływającym na skuteczność ProBio Emów™ jest wilgotność powietrza. Dlatego zabiegi najlepiej wykonywać przy pogodzie pochmurnej, wilgotnej, parnej, a nawet podczas mżawki, czy drobnego deszczu.
W przypadku użytków zielonych warto opryskać nawet podczas deszczu.
Woda używana do oprysków i zamgławiania nie może być chlorowana. Wodę chlorowaną należy najpierw odstawić na 48 godzin w otwartym pojemniku, bądź opryskiwaczu, aby chlor odparował. Dobrze jest używać wodę deszczową, ze stawu, z rzeki.
Skuteczną metodą poprawy jakości wody jest przepuszczenie jej przez filtr z ProBio Ceramiką™. Cząsteczki wody (klastery) stają się mniejsze zwiększając jednocześnie nasycenie jej tlenem.


4. Słońce.
Nie należy wykonywać zabiegów z ProBio Emami™ podczas silnej operacji słonecznej. Zagrożenie stanowi promieniowanie UV, zabójcze dla mikroorganizmów. Dlatego w okresie od późnej wiosny i przez lato unikamy zabiegów w dni słoneczne. Jeżeli chcemy opryskać rośliny w takie dni należy to zrobić wieczorem. Nocą przy zwiększonej wilgotności zasiedlą one przestrzeń i wtedy mamy ich skuteczne działanie w następnych dniach.


5. Mieszanie z innymi substancjami.
ProBio Emów™ nie wolno mieszać z żadnymi środkami chemicznej ochrony roślin! Jeżeli stosuje się środki chemiczne należy odczekać kilka dni i dopiero zastosować mikroorganizmy.
Po środkach owadobójczych, ProBio Emy™ można stosować nie wcześniej niż po upływie 2/3 okresu karencji.
Po środkach grzybobójczych w zależności od sposobu działania środka można opryskać mikroorganizmami po upływie 5-7 dni.
Po środkach chwastobójczych należy szczególnie uważać i odczekać, żeby herbicyd zakończył swoje działanie. Zbyt szybkie wejście z opryskiem mikroorganizmami spowoduje zdetoksykowanie herbicydu i rozpoczęcie wzrostu przez nie obumarłe części roślin. Z kolei po odczekaniu do momentu, aż rośliny zamrą oprysk mikroorganizmami przyspiesza rozkład tych chwastów i tym bardziej daje przewagę roślinom uprawnym.

ProBio Emy™ można łączyć z sobą oraz z preparatami na bazie alg, jak również z makro i mikroelementami.
Jednak w przypadku odżywek mineralnych warto przed użyciem skonsultować z Licencjonowanym Doradcą.

6. Opryskiwacz.
Należy dbać o odpowiednie przygotowanie opryskiwacza do zabiegu z ProBio Emami™. Jeżeli jest on również wykorzystywany do opryskiwania środkami chemicznymi, to przed stosowaniem ProBio Emów™ powinien być kilkakrotnie wypłukany.
ProBio Emy™ powodują detoksykację i rozkład substancji, w tym zalegających różnych związków w instalacji opryskiwacza. Dlatego też po pierwszym oprysku mikroorganizmami nastąpi rozkład substancji dotychczas zalegających i mogą one powodować niedrożność końcówek podczas kolejnego oprysku.
Zaleca się, aby przed następnym użyciem opryskiwacza po oprysku mikroorganizmami napełnić go najpierw niewielką ilością wody, uruchomić pompę
i sprawdzić, czy wszystkie końcówki są drożne. Końcówki niedrożne należy oczyścić.
 
7. Instalacje nawadniające i aplikujące (uprawy polowe i pod osłonami, hodowla zwierząt).
Udrażniające i oczyszczające działanie mikroorganizmów warto wykorzystać w uprawie roślin i chowie zwierząt.
Wszelkie instalacje dozujące składniki pokarmowe można oczyszczać poprzez okresowe aplikacje ProBio Emów™.


8. Formy stosowania ProBio Emów™:
  • Podlewanie - wszelkie rośliny uprawne: od 1:100 do 1:200.
  • Hydroponika: od 1:1000 do 1:2000.
  • Oprysk – rozsady i młode rośliny: 2% - 5% roztwór. W przypadku roślin z liśćmi pokrytych włoskami stosować mniejsze stężenia od 0,5 do 2%. Starsze rośliny: 5% - 10% roztwór.
  • Biologizacja, czyli zasiedlanie ścian, sufitów, posadzek ProBio Emami™, często określane jako higienizacja: 10% - 20% roztwór.
  • Zabezpieczanie płodów w magazynach: 10% - 20% roztwór.
  • Zamgławianie – magazyny, obiekty hodowlane, szklarnie: 20% – 100% roztwór.
  • Moczenie – sadzonki, drzewka, bulwy, cebule: 10% – 20% roztwór.
  • Zaprawianie nasion: ziarna zbóż i innych gruboziarnistych 100% roztwór. Nasiona drobne 20% roztwór.

9. Rytm biologiczny.
Stosując kompozycje pożytecznych mikroorganizmów w uprawach polowych, ogrodowych i doniczkowych, kierujmy się następującym „kluczem”:
a) przywracanie zdrowia glebie – tylko zdrowa gleba wyda zdrową roślinę! Stosowanie pożytecznych mikroorganizmów w uprawach polowych należy rozpocząć od zaszczepienia gleby. Czynność tę wykonujemy zawsze przed siewem i sadzeniem poprzez oprysk pola EmFarma Plus™, a następnie wymieszanie
z glebą. Ilość EmFarma Plus™, jaką należy zastosować zależy od:
  • zawartości próchnicy w glebie,
  • rodzaju resztek pożniwnych,
  • przedplonu,
  • stosowanego nawożenia organicznego,
  • rodzaju planowanego plonu głównego.
Mając powyższe na uwadze, podstawowa dawka zawiera się od 20 do 40 litrów EmFarma Plus™/1 ha.
Wyższe dawki stosuje się na glebach zdegradowanych, posiadających poniżej 1% próchnicy.
W pierwszych latach wdrażania probiotycznych mikroorganizmów zaleca się stosować zwiększone dawki do gleby.
Od 3 do 4 roku stosowania ProBio Emów™ należy stopniowo dawki zmniejszać. Tam gdzie gleba nawożona jest obornikiem przekompostowanym - przefermentowanym z EmFarma Plus™, czy też gnojowicą przefermentowaną
z EmFarma Plus™, można ograniczyć dawki EmFarma Plus™ podawanego do gleby, a przy wysokiej kulturze gleby można ich nie stosować.

b) wspieranie siły roślin zgodnie z fazami zwiększonego wysiłku:
  • pękania pąka – wzmacnia i ochrania przed infekcjami roślinę, która m.in. „otwiera swój organizm”,
  • kwitnienia,
  • owocowania,
  • wspieramy również roślinę, gdy poddawana jest wysiłkowi na odpieranie żywiołów przyrody: przymrozki, ulewne deszcze, gradobicia, upały – susze, inwazje chorób i szkodników.
 
Należy pamiętać o opryskiwaniu dolnej strony liści!

Uwaga:
Generacje ProBio Emów™ jak np.; Ema5™ i Ema5 z wrotyczem™ oraz ProBio Puder™ i inne dedykowane są do specjalnych zastosowań. Stosowanie ich, najlepiej uzgodnić z Licencjonowanym Doradcą.